Във време на силни предизвикателства и промени екипът на сдружение „МИГ общини Елена и Златарица” продължава усилено своята работа.
Приключи приемът и оценката на постъпилите проектни предложения по три от подмерките от Стратегията за Водено от общностите местно развитие – подмярка 4.1.2 „Инвестиции в земеделски стопанства по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“ от мярка 04 „Инвестиции в материални активи“, 7.5 „Инвестиции за публично ползване в инфраструктура за отдих, туристическа инфраструктура” и 7.6 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на селата“. Постъпиха общо 5 проекта, като 4 от тях ще допринесат за съхраняване и популяризиране на местните културно-исторически традиции, бит и история.
Проектите са изключително интересни и уникални не само за района, но и за Местната инициативна група – към момента няма подадени сходни проекти чрез МИГ-овете в страната, свързани с изграждането на посетителски център и с изследване традиционната храна и традиционните начини за обработка на хранителните продукти като част от културното наследство на района. Традиционен, но и не по-малко интересен е и проекта, свързан със закупуване на нова и модерна осветителна и озвучителна техника, носии и сценични облекла за местните самодейни състави, които не са подменяни повече от 50 години.
Целта на тези проекти е да се обогати дейността на културните институции, да се доразвият и създадат нови събития, мероприятия и туристически продукти, в които да участват местни и външни лица, да се изградят нови туристически обекти и допълнителни атракции, които ще повишат туристическия интерес към град Елена и самия район. Те ще допринесат за повишиване интереса, чувствителността и осведомеността на широката публика и особено на децата и младежите към културното нематериално наследство, както и да ще се гарантира съхраняване, запазване и популяризиране на традиционната храна и традиционните начини на хранене, съхраняване и развитие на традиционни кулинарни техники; ще се популяризира живото нематериално културно наследство посредством интерактивни техники и дигитални технологии и чрез изработване на мобилно приложение с цел опазване на кулинарните традиции на всички етнически групи от региона. Чрез завръщане към позабравените традиции ще се помогне на местната общност да направи преоценка на своите ценности, както и да засили своя местен патриотизъм.